Kalp Hastaları Kurban Bayramında Nelere Dikkat Etmeli?

01 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Sağlık

Diyete özellikle dikkat etmesi gereken hastalarımız; koroner kalp hastalığı diye tanımladığımız kalbin kendisini besleyen damarlarda hastalık tespit edilmiş olanlar, kalp yetmezliği olanlar ve hipertansiyonu olan hastalarımızdır.
Medicana Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet SOYLU, Ayrıca, herhangi bir kalp hastalığı olsun ya da olmasın şeker hastalığı olanlar, böbrek hastalığı olanlar ve kolesterol yüksekliği olan hastalarında diyetlerine dikkat etmeleri gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim.

SOYLU,Maalesef diyete uymanın en zor olduğu zaman dilimleri müslümanlar olarak her yıl dörtgözle beklediğimiz ve büyük bir sevinçle kutladığımız ramazan ve özellikle de et ve sakatat tüketiminin çok arttığı kurban bayramlarıdır. Elbette kurban bayramının olmazsa olmazı olan et ürünlerini yukarıda bahsettiğimiz hastalıkları olan hastalarımız da yiyebilir, fakat ölçüyü kaçırmamakşartıyla. Herşeyden önce etin yağsız kısımları seçilmelidir.
Uzmanı Doç. Dr. Ahmet SOYLU, Ayrıca kuyruk yağı ve tereyağı kullanılarak yapılan kavurma yerine ızgara veya haşlama et tercih edilmelidir.

Kolesterolden çok zengin olan sakatatlar ancak tadımlık olarak tüketilebilir. Karnımızı tıka basa doldurmaktan kaçınmalı ve mutlaka et yemeklerinin yanında sebze ve salata gibi bitkisel gıdaları da ihmal etmemeliyiz. Kalp yetmezliği ve hipertansiyonu olan hastalar bu önerilere ilave olarak ayrıca tuz tüketimini artırmamaya da mutlaka dikkat etmelidirler. Özellikle şeker hastaları tatlı tüketiminde daha özenli olmalıdırlar. Ayrıca böbrek ve/veya gut hastalığı olanların aşırı protein tüketimi nedeniyle sıkıntı yaşayabileceklerini de hatırlatmak gerekir.

SOYLU,Elbette hastalarımız için en doğrusu her zamanki diyete bayramlarda da devam edebilmektir. Ayrıca herhangi bir hastalığımız olmasa bile bayramlar da dahil her zaman sağlıklı beslenme kurallarına uymaya çalışmalıyız. Tüm islam aleminin kurban bayramını tebrik eder, sağlıklı ve huzurlu nice bayramlar geçirmemizi temenni ederim.

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!