Süper Bilgisayar Titan Sorunlara Çare Olacak

01 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Teknoloji

Dünyanın en hızlı açık bilim süper bilgisayarı Titan, Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bu ay tamamlanarak dünyanın en zorlu bilimsel sorunlarının çözümüne doğru yeni fırsatlar yaratmaya başlamıştır.

Titan’ın en yüksek performansı 20 petaflop – ya da saniyede 20 milyar kayar nokta işlemi – üzerinde. Bu performansın yüzde 90 kadarı 18.688 NVIDIA Tesla K20 GPU hızlandırıcıdan geliyor. Bu hızlandırıcılar, bugüne kadar geliştirilen en hızlı, en verimli, en yüksek performanslı hesaplama mimarisi olan NVIDIA Kepler mimarisini temel alıyor.

Araştırmacılar, daha verimli ve daha yüksek kapasiteli motorlar ve daha hafif pillerden iklim değişikliklerini incelemek ve kansere çare bulmaya kadar çok geniş bir aralıktaki bilimsel alandaki buluş ve yenilikleri hızlandırmak için daha da hızlı süper bilgisayarlar kullanmakta. Titan, 1.000 petaflop’luk süper bilgisayarın hedeflendiği  büyük ölçekli hesaplama yolunda bir kilometre taşı.Titan, ABD Enerji Departmanı araştırma laboratuvarları ağının bir bölümü olan Oak Ridge Laboratuvarı tarafından bir açık bilim sistemi olarak işletilmekte. Bu, sistemin fiziksel ve biyolojik olayları modelleme ve buluşları yalnızca deneylerle mümkün olduğundan daha hızlı gerçekleştirme için Titan’ı kullanacak akademik çevrelerden, devlet laboratuvarlarından ve geniş bir aralıktaki endüstrilerden araştırmacılar tarafından kullanılabileceği anlamına geliyor.

Tesla K20 GPU’nun enerji verimliliği ve uygun maliyeti ile desteklenen Titan, kendinden önceki 2.3 petaflop’luk Jaguar sisteminden 10 kat daha hızlı ve beş kat daha enerji verimli olup aynı taban alanını kaplamakta.. Oak Ridge, Jaguar’ı yalnızca CPU tabanlı mimarisini genişleterek yükseltseydi, sistem şu andaki boyutunun dört katı büyüklükte olurdu ve 30 megawatt üzerinde güç tüketirdi.Titan’ın geliştirilmesi üç yıl önce, Oak Ridge’in daha önceki açık bilim sistemi lideri ve dünyanın en güçlü süper bilgisayarı Jaguar’ı yükseltme kararı ile başladı. Yükseltme Tesla K20 GPU hızlandırıcılar, sistemin 200 bölmesini bir Cray XK7 süper bilgisayara dönüştürmek için hesaplama modüllerinin dönüştürülmesi ve 710 terabit bellek içermekte.

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!