Sevcan Orhan’dan Türkü Ziyafeti

01 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Magazin

Moderatörlüğünü Başak İkiz’in yaptığı “Anadolu’ya Güzelleme” isimli söyleşiye, Türk halk müziği sanatçısı Sevcan Orhan konuk oldu.

Küçükçekmece Belediyesi Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programda türkülere kattığı yorumla gönüllere taht kuran Sevcan Orhan, keyifli ve samimi sohbetiyle izleyenlere muhteşem bir akşam yaşattı. Anadolu’daki müzik sanatının söz şan ustalarını ağırlayan “Anadolu’ya Güzelleme” programında Orhan, birbirinden güzel türküler seslendirdi. Orhan’a gitarda Önder Meral, bağlamada ise Cihan Orhan eşlik etti.

“Hayatım boyunca bir işadamının peşinde iki albüm yapsın diye dolanmadım” diyen Orhan, “Ailemin büyük paraları yoktu. Bende büyüklerimin yanında bana albüm yapsınlar diye gezmedim. 12 yıllık müzik kariyerimde olduğum noktaya kendi tırnaklarımla eşeleyerek geldim” diye konuştu.

Programda, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Türk halk müziğinin efsane ismi Neşet Ertaş da anıldı. Ertaş’ın türkülerini seslendiren Sevcan Orhan, büyük ustaya duyduğu sevgiyi ifade ederek, “O gönüldür.

Onun yeri gönüllerdi, gönüllerde kaldı, şuanda istediği yerde,

herkesin gönlünde” dedi.

“SAP İLE SAMAN BİRBİRİNE KARIŞTI”

Hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan Orhan, onların sorularını da yanıtladı. Türkü severlerin vazgeçilmez eğlence mekanlarından olan türkü barların artık bir sektör haline geldiğini belirten Sevcan Orhan, bunun sorumlusunun mekan sahipleri ve türkü söyleyenler olduğunu dile getirdi. Orhan, “Her iş sektörleştiğinde suyu çıkıyor. Bende buralarda çalıştım. Ama mekana gelen insanları seçiyordum. Onlar benim için geliyorlardı. Buralarda çalışanlar, düşük yevmiyelere, olmayacak şartları kabul edip çalışınca sap ile saman birbirine karıştı. Ciddi bir yozlaşmaya sebep oldular” diye konuştu.

“Yüce Dağlar Başına”, “Ezele de Deli Gönül” ve “Eski Libas” gibi Türk halk müziğinin en güzel eserlerini hayranları için seslendiren Orhan, yeni albümünü de önümüzdeki yıl şubat ayında sevenleriyle buluşturacağını söyledi. – İstanbul

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!