Obezite ile Mücadele’de’ Önemli Tavsiyeler

01 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Sağlık

Konya Sağlık İl Müdürü Dr. Hasan KÜÇÜKKENDİRCİ, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Obezite ile Mücadele’ kampanyası başlattığını hatırlatarak özellikle kadınlara önemli tavsiyelerde bulundu.

Konya Sağlık İl Müdürü Dr. Hasan KÜÇÜKKENDİRCİ, obezite ile mücadelenin önemini vurguladı. Sağlıklı toplum oluşturmak için dengeli beslenme ve fiziksel aktivitenin gerekli olduğunu belirten Küçükkendirci, ‘Obezite, vücutta depolanan yağ miktarının çok fazla olması şeklinde tanımlanmaktadır. Vücutta biriken yağ oranının artması ise kronik kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere diabet ve hipertansiyon gibi pek çok hastalığa neden olmaktadır ‘ dedi.

Özellikle kilo sorunu ile karşı karşıya kalan vatandaşların arasıra mucizevi diyetler peşinde koşmak yerine sürekli dengeli beslenmeye özen göstermeleri gerektiğinin altını çizen Küçükkendirci, ‘Esas olan öğün atlamadan ve tüm besin gruplarından dengeli biçimde tüketmektir. Bununla birlikte fiziksel aktivitelere de gereken önemin verilmesi ve süresi kısa bile olsa sporunda ihmal edilmemesi gerekmektedir’ dedi.

Türk toplumunun misafirperver bir toplum olduğunu ve gelen misafirlere büyük önem verildiğini hatırlatan Küçükkendirci, ‘Özellikle kadınlarımız arasında yaygın olan altın, kısır ve pasta günlerinde normalden fazla yenilip içildiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle kadınlarımız daha dikkatli olmalı ve obezite ile mücadelede aile bireylerine örnek olmalıdırlar’ dedi.

Kadınların aralarında kararlaştırdıkları oturma günleri yerine hareket etme günleri belirlemelerinin kendileri ve çocukları açısından son derece faydalı olacağını belirten Küçükkendirci, ‘Çocuklarımız ile daha fazla vakit geçiren kadınlarımız hayatlarında yapacakları küçük değişikliklerle daha sağlıklı bir yaşama adım atacaklar ve onları örnek alan çocuklarda bu değişimleri ilerleyen yıllarda sürdürerek sağlıklı ve obezite sorunu azalmış bir toplum meydana getireceklerdir’ dedi. Küçükkendirci, ” Kadınlarımız evdeki bu günler yerine belediyelerimizin yaptığı güzel parklarda spor günleri belirlesinler. Yaklaşık bir saat yürüyüş ve egzersizin ardından da çeşitli meyve ve salata türü besinleri tercih ederek bu günleri pasta, börek, kısır günlerinden spor eşliğinde meyve ve salata günü haline getirmelidirler ­’ dedi.

Çocukların ve gençlerin fast food türü yiyeceklerle öğünlerini tamamlamalarının bir alışkanlık haline dönüşmesinin ilerleyen yıllar içerisinde büyük sıkıntılara yol açacağını belirten Küçükkendirci, ‘Çocukların okulda başarısı için yeterli ve dengeli beslenmeleri çok önemlidir. Bu konuda da özellikle hanımlara önemli görevler düşmektedir’ dedi.

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!