Manisa’da Gelişim Bozukluğu Olan Öğrencinin Okula Kaydedilmediği İddiası

06 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Haberler

Manisa’da, yaygın gelişim bozukluğu olan 6 yaşındaki bir çocuğun, “Okulun eğitim kalitesini düşüreceksiniz.” denerek okul idaresince kaydının yapılmadığı iddia edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, iddiaların araştırılacağını ve gereğinin yapılacağını söyledi.

Kaynak Mahallesi’nde oturan Aytekin ile Sibel Aldemir çifti, gazetecilere yaptıkları açıklamada çocukları Yiğit Bilal Aldemir’e (5) yaklaşık üç yıl önce “yaygın gelişim bozukluğu” teşhisi koyulduğunu, eğitimle normalleşme imkanı bulunduğunu, bu sebeple eğitimini önemsediklerini ifade etti. Çocuklarının üç yıldır, haftanın iki günü rehabilitasyon merkezinde eğitim aldığını aktaran baba Aldemir, “Okul öncesi eğitim için eğitim öğretim sezonu başında Mesir İlköğretim Okulu anasınıfına kayıt yaptırdık. Daha sonra eve daha yakın olan Cumhuriyet İlköğretim Okulu anasınıfına nakil için başvurduk. Apartmanımızda ikamet eden iki çocuk da buraya gitmesine rağmen okul idaresi ikametimizin tutmadığını, nakil kaydının yapılamayacağını söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçeye müracaat ettim. Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından oğluma verilen kaynaştırma raporunu da gösterdim. Bu raporla birlikte çocuğun Cumhuriyet İlköğretim Okulu anasınıfına yerleştirilmesine karar verildi.” dedi. Aldemir, buna rağmen eşi kayıt için okula gittiğinde, anasınıfı öğretmeni ve okul idarecilerinin tepkisiyle karşılaştığını iddia etti. Bunun üzerine oğlunu Saruhanbey İlköğretim Okulu’na kaydettirmek zorunda kaldığını belirten Aytekin Aldemir, eğitim hakkının engellendiği ve yaklaşık bir ay kaybedildiğini öne sürerek, okul idarecileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Anne Aldemir de anasınıfı öğretmeni ve okul idarecilerinin, “Bu çocuk, beş altı çocuğa bedel. Okulun eğitim kalitesini düşüreceksiniz, çocuğunuzu özel okula gönderin.” diyerek kayıt işlemini yapmadığını savundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Altınsoy. iddiaların araştırılacağını ve gereğinin yapılacağını söyledi. Altınsoy, konu hakkında müfettiş görevlendirileceklerini bildirdi.

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!