Lise Öğrencilerinden İlk Yerli Hibrit Otomobil

01 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Genel

Lise öğrencisi bir grup mucit, hurda olarak aldıkları 1969 model bir otomobili geliştirdikleri elektrik enerjisiyle tekrar yürüttü. İlk yerli hibrit otomobil, 2012 İstanbul Autoshow 2012’de görücüye çıktı.

1969 model bir otomobili önce boyayan, sonra geliştirdikleri teknikle elektrik enerjisiyle çalıştıran Okyanus Koleji öğrencileri, ilk yerli hibrit otomobille İstanbul Autoshow 2012 Fuarı’ndaki yerini aldı. Öğrencilerde Efe Cerit, “4 arkadaşımızla aracı hurda şeklinde alıp kendimiz boyadık. Elektrikle dönüştürme kararı aldık. Okulumuz da bize destek verdi. 400 amper olacak şekilde 4 tane akü kullandık. 1 tane pedal kullandık ve aracımız 69 model olmasına rağmen elektrikli duruma geldi. 69 model bir araç çok fazla yakıt yaktığı için sorunlar olabiliyor. Biz bu aracı sıfır sorunla ve elektrikle yürütmek istedik” diye konuştu.

Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini belirten Cerit, “İstesek kendi aracımızı 6 ay içerisinde yapabiliriz. Bu konuda çok büyük sektörümüz var. Bunu yapmak için ufak bir devlet desteğine ihtiyacımız var. Bu destek geldikten sonra bütün firmalar birleşip, 6 ay içerisinde yerli aracı yapabilirler” dedi.

Efe Cerit, kendisinin de ilerde otomotiv sektöründe çalışmak istediğini söyledi. – İstanbul

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!