Kavurmanın Yanında Bol Yeşil Salata Tüketin

01 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Sağlık

Kurban bayramlarının olmazsa olmazı kavurma, bu bayramda da sofralarda yerini alacak. Ancak siz siz olun kavurmanın yanında bol yeşil salata yemeyi ihmal etmeyin. Zira yeşil Yapraklı sebzelerde bol bulunan C vitamini, etin içindeki demirin vücut tarafından emilimini artırıyor.

Kurban bayramında adettendir, kurban etinden kavurma hem ailece yenir hem de gelene ikram edilir. Ancak Bayram boyunca tüketilen etin sadece posa olarak kalmaması, içindeki demirden maksimum faydalanılabilmesi için Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Uzmanlarından Diyetisyen İpek Konuralp, bol yeşil salata tüketilmesini önerdi.

Kırmızı etin yapısında fazla miktarda demir bulunduğunu belirten Diyetisyen İpek Konuralp, C vitamininin, demirin vücut içindeki biyo yararlılığını artırdığını söyledi.

KURBAN ETİNİ BİR GECE DİNLENDİRİP TÜKETİN

Etin sindirimi zor olan bir besin olduğunu hatırlatan Konuralp, kurban bayramında gereğinden fazla et tüketilmesinin sindirim sorunlarını beraberinde getireceğinin altını çizdi. Diyetisyen Konuralp, mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşamamak için şunları önerdi: “Etin aşırı miktarda tüketimi sindirimi güçleştirecek hatta kabızlığa neden olacaktır. Ancak Eti en az bir gece dinlendirip sonra tüketirseniz hem daha lezzetli olacak hem de hazımsızlık sorunu yaşatmayacaktır. Tabi midesinde sağlık problemi olan kişiler, yine de et tüketimine dikkat etmeliler.”

KALP DAMAR SAĞLIĞI İÇİN KAVURMA YERİNE HAŞLAMAYI TERCİH EDİN

İçeriğinde doymamış yağlar bulunduran etin pişirme teknikleri de son derece önemli. Kavurma ve kızartma fazla yağ alımı ile birlikte kan yağlarının yükselmesine neden oluyor. Diyetisyen ipek Konuralp, kurban etinden kavurma yapmak yerine etin haşlamasını ya da ızgara yapılmasını önerdi. Konuralp, “illa ki kavurma yapmak isteniyorsa en azından yağsız kavurmayı tercih etsinler. Kalp ve damar hastaları yağsız dahi olsa kavurma yemekten kaçınmalılar.” dedi.

Etin pişirilmesinde dikkat edilecek bir diğer husus da etin pişerken ateşle direkt temas etmemesi. Çünkü, etin ateşe yakın olması hem kanserojen öğelerin oluşumuna neden olduğu gibi, B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına da yol açıyor. Ayrıca Diyetisyen İpek Konuralp, besin zehirlenmelerine yol açmaması için etin uygun koşullarda muhafaza edilmesi ve iyi pişirilmesini öneriyor.

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!