Kanlı Gözler Şakaya Gelmez

01 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Sağlık

Hemen herkesin yaşadığı ancak çoğu zaman “geçer” diye önemsemediğimiz göz kanlanması, birçok göz hastalığının habercisi olabilir. Dünyagöz Etiler’den Dr. Melike Gedar, “göz kanlanması, üveit, enfeksiyon, romotalojik hastalıklar ve tiroid hastalığı gibi hastalıkların belirtisi olabilir” dedi

Bazı zamanlar göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği göz kanlanması, gözün beyaz olan kısmındaki damarların genişlemesi sonucu oluşur. Çok ender olarak bu damarlarda olan çatlamalar kanlanmaya neden olur. Kanlanma tek bir gözde, sıklıkla da her iki gözde görülebilir. Ancak “önemsiz” gördüğümüz göz kanlanması, üveit, göz tansiyonu, tiroid ve romatizma gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Dünyagöz Etiler’den Dr. Melike Gedar, göz kanlanmasının ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

TANSİYON YÜKSELMESİNDE GÖZE KAN OTURABİLİR

Özellikle tek gözde yaşanan kanlanmanın riskli olduğunu ifade eden Dr. Gedar, şu bilgileri verdi: “Kanlanma genelde konjunktiva tabakasını da içeren bir tahrişe veya iltihabi sürece bağlıdır. Göz kuruluğu, allerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasının nedenlerinden birkaçıdır. Romatolojik hastalıklar ve tiroid hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir. Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde vücut tansiyonun yüksekliğine, travmalara, ıkınma, kuvvetli hapşırık, kusma gibi ani göğüs ve kafatası basıncı artışına bağlı olarak oluşur. Göz kanlanması ihmal edilmemeli, bir hekime başvurulup nedenleri araştırılmalı” dedi.

Göz Kanlanmasının Nedenleri:

Konjunktivit, (bütün göz kanlanmalarının büyük bir bölümünün nedenidir. )

Tiroid hastalığı,
Romatolojik hastalıkları,
Gözyaşı kanalı tıkanıklığı,
Glokom (göz tansiyonu),
Fiziksel darbeler,
Alerjik durumlar,
Bağımlılık yapıcı(uyuşturucu madde, uçucu madde) maddeler,
Uykusuzluk,
Kullanılan ilaçların yan etkileri

AĞRI VE SULANMA VARSA ACİL DURUM

Göz kanlanmalarının özellikle ağrı, sulanma ve görme kalitesinde azalmayla birlikte olduğu zaman acil durum teşkil ettiğini belirten Dr. Melike Gedar, sözlerini şöyle sürdürdü: ” Tedavi altta yatan nedene göre yapılır. Yabancı cisim varlığında cismin çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi ve tedavisi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması ve sistemik rahatsızlıkların araştırılması, ultraviyole yanıklarında gözün uygun ilaçlar eşliğinde belirli süre kapatılması gerekir. Göz kızarıklığına neden olan olay göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi ise ilk yapılacak olan iş saniyeler içerisinde gözün ve çevresinin bol suyla yıkanması sonrasında en yakın sağlık merkezine ulaşılması olacaktır. Kontakt lens kullanıcılarında olan kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı kesilip en kısa zamanda göz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik durumlarda güneş gözlüğü ve gölgelikli şapkaların kullanımı önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonları tedavisi kısa sürede başlanılmalıdır.”

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!