Dev PC’nin arkasındaki güç

01 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Teknoloji

Dünyanın en hızlı açık bilim süper bilgisayarı Titan, Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bu ay tamamlanarak dünyanın en zorlu bilimsel sorunlarının çözümüne doğru yeni fırsatlar yaratmaya başladı.

Titan’ın en yüksek performansı 20 petaflop – ya da saniyede 20 milyar kayar nokta işlemi – üzerindedir. Bu performansın yüzde 90 kadarı 18.688 Nvidia Tesla K20 GPU hızlandırıcıdan gelmektedir. Bu hızlandırıcılar, bugüne kadar geliştirilen en yüksek performanslı hesaplama mimarilerinden olan Nvidia Kepler mimarisini temel almaktadır.

Araştırmacılar, daha verimli ve daha yüksek kapasiteli motorlar ve daha hafif pillerden iklim değişikliklerini incelemek ve kansere çare bulmaya kadar çok geniş bir aralıktaki bilimsel alandaki buluş ve yenilikleri hızlandırmak için daha da hızlı süper bilgisayarlar kullanmaktadır. Titan, 1.000 petaflop’luk süper bilgisayarın hedeflendiği büyük ölçekli hesaplama yolunda bir kilometre taşıdır.

Titan, ABD Enerji Departmanı araştırma laboratuvarları ağının bir bölümü olan Oak Ridge Laboratuvarı tarafından bir açık bilim sistemi olarak işletilmektedir. Bu, sistemin fiziksel ve biyolojik olayları modelleme ve buluşları yalnızca deneylerle mümkün olduğundan daha hızlı gerçekleştirme için Titan’ı kullanacak akademik çevrelerden, devlet laboratuvarlarından ve geniş bir aralıktaki endüstrilerden araştırmacılar tarafından kullanılabileceği anlamına gelmektedir.

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!