Android Windows’u Ezip Geçebilecek Mi?

01 Kasım 2012 Yazan  
Kategori Teknoloji

Araştırmalara göre Android kullanım oranı önümüzdeki yıllarda katlanarak büyümeye devam edecek. Bu durumdan en zararlı çıkacak isim ise Windows.

Gartner’ın yaptığı araştırmaya göre eğer Android’in hızlı yükselişi bu şekilde devam ederse 2016 yılında Windows’u geçerek en çok kullanılan işletim sistemi unvanına sahip olacak. Hali hazırda 608 milyon adet Android işletim sistemine sahip cihaz dünya üzerinde kullanılıyor. Windows kullanım sayısı ise yaklaşık 1.5 milyar civarında. Gartner araştırmacılarının tahminine göre bu rakamlar 2016 yılında tamimiyle değişecek. Android kullanım oranının beklentisi 2.3 milyar kullanıcı. Windows kullanım sayısının ise 2016 yılında 2.2 milyar kullanıcıya ulaşması bekleniyor.

Eğer Gartner’ın tahminleri doğru çıkarsa Microsoft’un mobil dünyada yaratmak istediği başarı çok uzaklarda gibi gözüküyor. Tabii ki gelecek günlerde kullanılmaya başlanacak olan Windows Phone 8 işletim sistemine sahip akıllı telefonlar bu araştırmanın sonuçlarını çürütebilir. Microsoft çok keskin bir virajı dönmek üzere. Eğer virajda kalmazsa mobil alanda yüksek satış rakamlarına ulaşabilir ve Android’in hızlı yükselişi durabilir. Fakat kullanıcılar Windows Phone 8 konusunda tereddüt ederlerse Microsoft’un işi zor gibi gözüküyor.

& ;

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!